Wrocław - Kotlina Kłodzka - Złota Praga

Uczniowie klasy II i IIIa w dniach 11-13.06.2018 r. wybrali się na trzydniową wycieczkę przez Wrocław i Kotlinę Kłodzką do Pragi.

W pierwszym dniu zwiedzali Hydropolis – nowoczesne, multimedialne i interaktywne centrum wiedzy o wodzie. Wystawa mieści się w zabytkowym zbiorniku wody pitnej  i jest podzielona na osiem stref tematycznych, w których można zobaczyć ponad 70 instalacji i eksponatów.

Stamtąd młodzież udała się na główny plac Wrocławia. Rynek, na którym wokół późnogotyckiego ratusza koncentruje się życie miejskie przyciągał wzrok swoimi odnowionymi kamieniczkami. Dalej zobaczyliśmy plac Solny, słynną ulicę Świdnicka i brukowany zaułek Jatki, w którym od XII w. sprzedawano mięso z rzeźni miejskiej - przypomina o tym pomnik Ku Czci Zwierząt Rzeźnych.

Spacerując po Starym Mieście uczniowie skierowali się do Uniwersytetu Wrocławskiego. Gmach główny kryje muzeum tej najstarszej w mieście uczelni, perłę wrocławskiego baroku – Aulę Leopoldina i salę muzyczną – Oratorium Marianum. Na ścianie głównej budynku wmurowano tablicę upamiętniającą powstańców wielkopolskich.

Kolejnym celem wyprawy było wrocławskie zoo, które liczy sobie ponad 150 lat. Znajduje się w nim unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Afryki.

W drugim dniu młodzież zwiedzała Pragę- stolicę naszych południowych sąsiadów, nie bez przyczyny nazywaną Złotą Pragą. Wspaniały klimat tego miasta to efekt harmonii między Pragą romańską, gotycką, barokową, a współczesną. Poznali niezwykłe zabytki grodu nad Wełtawą m.in. Stare Miasto, Wyszehrad, Kościół św. Mikołaja, Plac Wacława, Most Karola, Hradczany, katedrę Św. Wita, Mała Strana, Ratusz z zegarem Orloj.

W ostatnim dniu wycieczki gimnazjaliści wspięli się na Strzeliniec i zeszli do „diabelskiej kuchni”. Zwiedzili Wambierzyce, które są nazwane dolnośląską Jerozolimą, ze względu na kalwarię zbudowaną właśnie według planu Jerozolimy. Znajduje się tam Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin. W bazylice przed figurką Matki Boskiej Wambierzyckiej uczniowie mogli podziękować i polecić Matce Boskiej swoje rodziny. Ostatnim celem wycieczki była ruchoma szopka bożonarodzeniowa Longina Wittiga.

Autor: Janusz Sieroń